مقایسه قیمت بنزین به نسبت درآمد با سایرکشورها/ دلایل گران بودن بنزین در ایران

در حالی از قیمت بنزین ایران به عنوان ارزان‌ترین بنزین بعد از ونزوئلا یاد می شود که هرزمان صحبت از افزایش قیمت بنزین می شود،‌نگرانی از این روند در میان کارگران بیشتر از هر قشر دیگری است و با این شرایط این پرسش مطرح می شود که آیا با در نظر گرفتن متوسط دستمزد روزانه رانندگان و کارگران، باز هم قیمت بنزین در ایران ارزان است و ایرانی‌ها چند درصد از درآمد خود را صرف خریداری بنزین می‌کنند؟

مقایسه قیمت بنزین به نسبت درآمد با سایرکشورها/ دلایل گران بودن بنزین در ایرانبه گزارش خودروکار، در حال حاضر متوسط قیمت بنزین در جهان ۱٫۱۵ دلار به ازای هر لیتر است و مالیات و همچنین یارانه های دولتی قیمت را در کشورهای مختلف تعیین می کند براین اساس در کشورهای ثروتمند قیمت بنزین به مراتب بالاتر تعیین می شود که آمریکا در این میان قیمت بنزین به نسبت پایین تری نسبت به سایر کشورها دارد.
در ایران نیز قیمت متوسط یک لیتر بنزین به عنوان صادرکننده نفت ۰.۱۴ دلار برابر با ۱۴ سنت است این در حالیست که درآمد روزانه مردم ۷.۹۳ دلار است که با احتساب قیمت بنزین میزان قدرت خرید از درآمد روزانه برای یک لیتر بنزین ۱.۷۸ درصد است.
نگاهی به قیمت بنزین در کشورهای همسایه نیز نشان می دهد که قیمت بنزین در این کشورها به مراتب بالاتر است. برای نمونه هر لیتر بنزین در این کشور تنها ۰٫۳۵ دلار قیمت دارد و مصرف هم به شدت بالاست البته متوسط درآمد روزانه در کویت ۸۶٫۹۸ دلار است و رانندگان ۱٫۰۹ درصد از درآمد خود را بابت خریداری بنزین پرداخت می‌کنند.
عربستان سعودی که مقادیر قابل توجهی ذخایر نفتی را در خود جای داده است، در میان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان بنزین جهان قرار دارد و قیمت هر لیتر بنزین در این کشور ۰٫۵۴ دلار است‌ در حالی که متوسط درآمد روزانه در عربستان ۶۳٫۵۰ دلار است که بر این اساس رانندگان ۲٫۳۴ درصد از درآمد خود را بابت خریداری بنزین پرداخت می‌کنند.
قیمت هر لیتر بنزین در امارات نیز ۰٫۵۹ دلار بوده در حالی که متوسط درآمد روزانه در امارات متحده عربی ۱۱۳٫۶۳ دلار است و با این روند رانندگان ۱٫۵۳ درصد از درآمد خود را بابت خریداری بنزین پرداخت می‌کنند.
متوسط قیمت یک لیتر بنزین در ترکیه نیز  ۱.۱۲ دلار بوده در حالی که متوسط درآمد روزانه مردم ۲۳.۱۳ دلار بوده و قدرت خرید از درآمد روزانه برای یک لیتر بنزین ۴.۸۲ درصد است.
در همین حال حمید حاج اسماعیلی، فعال حوزه کارگری در گفت و گو با خودروکار با بیان این که بحث دستمزد و نقش آن در کالاها و متوسط هزینه ها بین ۹ تا ۱۲ درصد است، می گوید: این که دستمزد را عامل اساسی در قیمت تمام شده کالاها بدانیم کار پیچیده ای ای است و نمی توان این امر را برای عموم در نظر گرفت و این امر را به کلیت کالاها و خدمات نسبت داد.
وی می افزاید: در برخی کالاها هزینه تمام شده با دستمزد ارتباط مستقیمی داشته اما در برخی کالا و صنایع این گونه نیست زیرا مواد اولیه و ماشین آلات سهم بیشتری دارد اما آن چه مشخص است، سهم دستمزد در بنزین سهم ناچیزی است.
به گزارش خودروکار، براین اساس بررسی تفاوت قیمت دستمزد در ایران با کشورهای همسایه نشان می دهد که قیمت بنزین در ایران نیز چندان ارزان نیست  چرا که قیمت روزانه دستمزد کارگران آن ها به مراتب بالاتر از کارگر ایرانی است.